Sprīdītis

Sprīdītis

No 1995. līdz 2007.gadam reizi 2 gados Nāc līdzās fonds organizēja Starptautisko bērnu un jauniešu deju festivālu “Sprīdītis”. Festivāls pulcēja dejotājus no visas Eiropas- Lietuvas, Igaunijas, Krievijas, Baltkrievijas, Polijas, Spānijas, Īrijas, Turcijas, Zviedrijas, Somijas, Ukrainas un, protams, no visas Latvijas. “Sprīdītis” ne tikai apvienoja dejotājus no visām šīm valstīm, bet 12 pastāvēšanas gadu laikā kļuva par nozīmīgu kultūras notikumu un vienīgo bērnu deju festivālu, kas Latvijā pēdējā desmitgadē tik ilgi pastāvējis.

Festivāls savus skatītājus priecēja gada saulainākajā laikā- jūnija sākumā, kad visa pasaule atzīmē Starptautisko bērnu aizsardzības dienu. Dejojoši bērni – tas ir laimīgas bērnības simbols, kas aicina pasaulei kļūt labākai, lai bērni visā pasaulē varētu bērnībā būt laimīgi.

Festivāla atklāšana tradicionāli notika kādā no Rīgas lielākajām koncertzālēm, bet noslēgums – ārpus Rīgas. Vairākus gadus tas bijis Ventspilī, bet 2005. gadā, sakarā ar pilsētas 800 gadu jubileju, tas notika Cēsīs, pilsētas pils-parka estrādē. Festivāla atklāšanas dienā tradicionāli viens pāris tautas tērpā kopā ar kolektīva vadītāju devās vizītē pie Rīgas mēra, lai pasniegtu savas valsts suvenīrus un saņemtu goda rakstu no Latvijas galvaspilsētas domes par starptautisko kultūras un draudzības saišu veicināšanu.

Koncerti festivāla laikā notika ne tikai Rīgā, bet arī visos Latvijas reģionos- izbraukuma koncertos bērni uzstājās lielākās un mazākās pilsētās katrā no Latvijas novadiem. Papildus koncertiem kultūras centros, veco ļaužu pansionātos, bērnu namos un brīvdabas estrādēs, dalībnieki varēja tuvāk iepazīties arī sporta dienās, kopīgās nodarbībās un semināros, daloties savā kultūrā un tradīcijās ar citiem festivāla dalībniekiem.

Pēdējais festivāls 2007.gadā Rīgā pulcēja dejotājus no Krievijas, Ukrainas, Baltkrievijas, Lietuvas un par no saulainās Spānijas. Kā katru reizi, arī togad festivāls saveda kopā bērnus un jauniešos, sniedzot brīnišķīgu iespēju iegūt draugus visā Eiropā. Šis festivālā atklāšanas koncerts izdevās īpašs, jo dalībnieki uzstājās nevis ar tradicionālajām tautas dejām, bet gan uzdrošinājās uzvest moderno un laikmetīgo deju uzvedumus, kas aizrāva gan pašus dejotājus, gan skatītājus. Papildus ārzemju un pašmāju viesiem, pēdējos gados koncertos uzstājās arī labākie dejotāji no Integratīvā mākslas festivāla “Nāc Līdzās”. Ratiņdejotāji, kas bija vieni no festivāla laureātiem, pavēra daudziem jaunu redzējumu uz dejas mākslu, apliecinot, ka arī dejotāji ratiņkrēslosvar sniegt patiesu prieku skatītājiem .

“Sprīdītis”, savedot kopā dejotājus no visas Eiropas, veicināja starpkultūru apriti un draudzību. Individuālas un kolektīvu draudzības, kas nodibinātas festivāla laikā, vēl joprojām gadu no gada ved ciemos kolektīvus, kas iepazinušies tieši šeit. Arī vairāki Latvijas kolektīvi festivāla laikā iepazinās ar ārzemju partneriem un vēl joprojām uztur šo draudzību, sniedzot vieskoncertus partnervalstīs un uzņemot ārzemju dejotājus Latvijā.

Festivāla norises vienmēr atbalstījis valsts Kultūrkapitāla fonds, kā arī Rīgas domes Izglītības, jaunatnes un sporta departaments un Rīgas domes Kultūras pārvalde.