Projekts “Autsaideru māksla Latvijā” [PAPILDINĀTS: 27.06.2022.]

Projekts “Autsaideru māksla Latvijā” [PAPILDINĀTS: 27.06.2022.]

UZMANĪBU!: Saistībā ar Covid-19 smago situāciju VSAC, darbu iesūtīšanas termiņš pagarināts līdz 1.maijam!


Fonds Nāc līdzās! aicina cilvēkus ar īpašām vajadzībām – gan fiziskiem, gan mentāliem funkcionēšanas traucējumiem, piedalīties projektā “Autsaideru māksla Latvijā”, kura mērķis ir atklāt jaunus, reizēm pie sevis klusībā paslēptus, radošus darbus. Vēlamies dot darbu autoriem iespēju kļūt publiski redzamiem ar saviem darbiem un saņemt sabiedrības atzinību par viņu veikumu. Tāpat vēlamies iepazīstināt sabiedrību ar talantīgiem cilvēkiem, kas dzīvo gan sociālās aprūpes centros, gan mājās.

Interesantākos darbus kopā ar profesionāliem māksliniekiem atlasīsim izstādei, kura tiks izstādīta vairākās vietās Latvijā un sadarbībā ar Igaunijas mākslas centru “Kondas centre of naive and outsider art” tiks eksponēta arī Igaunijā. Kā arī izveidosim mākslas darbu galeriju sociālajā vidē.

Iesakām aicināt un iedrošināt klientus un tuviniekus uz šo aktivitāti, jo tā var dot jaunu motivāciju darīt pozitīvas un mērķtiecīgas lietas, jo īpaši šajā drūmajā pandēmijas laikā.

Darbi var būt veidoti jebkādā tehnikā, tie var būt zīmēti ar zīmuli vai krāsām, pildspalvu vai ogli – jebkādā tehnikā, uz jebkāda materiāla un visdažādākos izmēros. Aicinām ieskenētus darbus ievietot failiem.lv un linku atsūtīt uz fonda e-pastu: sarma.freiberga@naclidzas.lv, ziņojuma tematā norādot nosaukumu: Autsaideri_Centranosaukums_autora_Vārds.

Gaidīsim jūsu darbus līdz 01.05.2021., protams, ja darbi jau glabājas kādā kladē vai citur, varat tos iesūtīt arī ātrāk. Izstādei izvēlētos darbus vēlēsimies saņemt oriģinālā, lai tos noformētu atbilstoši izstādes estētikai. Neskaidrību gadījumā droši sazinieties ar mums – sarma.freiberga@naclidzas.lv!


Neliela informācija par autsaideru mākslu:

Autsaideru jeb nepiederošā māksla ir pašmācībā veidota māksla. Parasti tiem, kas apzīmēti kā nepiederošie mākslinieki, ir maz vai vispār nav kontaktu ar galveno mākslas pasauli vai mākslas institūcijām. Bieži vien autsaideru māksla ilustrē ekstremālos garīgos stāvokļus, netradicionālas idejas vai sarežģītas fantāzijas pasaules. Bieži tā radusies gan slimnīcās, gan cietumos, gan citās institūcijās.
Tā ir māksla, kas radīta ārpus oficiālās kultūras robežām, māksla, kas atrodas ārpus izveidojušās mākslas skatuves. Kopš 1993.gada Ņujorkā notiek ikgadēja mākslas izstāde “Outsider”, un šai tēmai ir veltītas publikācijas starptautiskos žurnālos.

Daži piemēri no Autsideru mākslas iedvesmai:d471de647f9c525f8aa235739e6c0aafderk-wessels-dolhuys-outsiders-art1


Projekta aktualitātes:

  1. 30.07.2021. – Darbu pabeigusi autsaideru darbu vērtēšanas žūrija
  2. “Autsaideru māksla Latvijā” – izstāde skatāma LNB Konferenču centra vestibilā – no 24.novembra – 30.decembrim 
  3. “Autsaideru māksla Latvijā” – izstāde skatāma Jelgavas kultūras namā – no 1.aprīļa līdz 30.aprīlim
  4. “Autsaideru māksla Latvijā” – izstāde skatāma Daugavpils tirdzniecības centrā “Solo” 2.stāvā – no 18.maija