Par kriminālatbildību no 14 gadiem

Par kriminālatbildību no 14 gadiem

Pēc šī pavasara notikumiem ap taktilo Brīvības pieminekli, proti, tā bojāšanu nolaužot sargkareivju skulptūras, ir skaidri redzams, ka jauniešiem trūkst zināšanu un izpratnes par kriminālatbildības iestāšanos jau no 14 gadu vecuma. Skaidrs arī tas, ka par to tiek par maz runāts gan ģimenēs, gan skolās un jaunieši “atjēdzas” daudz par vēlu. Atjēdzas tad, kad paši nonāk saskarsmē ar likumpārkāpumu. Bet tad jau ir daudz par vēlu.

Gadījums ar mazā taktilā Brīvības pieminekļa apzinātu bojāšanu bija spilgts piemērs. Jauniete, kura tika atzīta par vainīgu krimināllietā, bija tikko sasniegusi 14 gadu vecumu.

Ko darīt, lai jauniešiem būtu sapratne par savas rīcības atbildību? Šim jautājumiem nav vienas vienkāršas atbildes, jo tajā būtu jāiesaistās gan skolām, gan ģimenēm, gan ļoti lielā mērā arī medijiem, policijai un visai sabiedrībai kopumā, kas parasti ir visai kūtra uz jauniešu izdarībām. Sak, “labāk nelien tuvumā, ka pats neatraujies”. Tā nu esam aizdzīvojušies līdz tam, ka jauniešiem liekas, ka viņiem viss ir atļauts, jo viņi jau vēl tā kā bērni.

Visiem zināms, ka tīņus vislabāk uzrunāt ar viņu starpā atzītām vienaudžu autoritātēm. Tādēļ Fonds Nāc līdzās! lūdz atsaukties jauniešus reperus/hiphop performatorus ar jauniešu sekotāju pulku, kas varētu palīdzēt uzrunāt viņus un likt padomāt pirms darīt “izaicinošās” darbības.

Video vainīgā jauniete atzīst savu vainu un nožēlo izdarīto, atvainojas visiem ziedotājiem par nodarījumu. Jaunietes vecāki kompensēja nodarītos zaudējumus un, lai nebojātu jaunietei visu turpmāko dzīvi ar ierakstu biogrāfijā par kriminālsodāmību, Fonds Nāc līdzās! atsauca krimināllietu.

Video skatāms ŠEIT: https://youtube.com/shorts/KGgM6DXDRvE?feature=share

FvR2zwdXoAAm7_J

Pievieno komentāru
  1. Send