Noslēdzies apmācību seminārs muzeju darbiniekiem

Noslēdzies apmācību seminārs muzeju darbiniekiem

Ar patiesu gandarījumu novērtējam projekta Latvijas muzeju pieejamības uzlabošana cilvēkiem ar īpašām vajadzībām norisi un rezultātus. Pilnīgi visos novados semināra dalībnieki atzina semināra saturu par aktuālu un ļoti noderīgu muzeju darba uzlabošanai pieejamības jautājumos – gan vides pieejamībā, gan satura pieejamībā.

Projekts notika pa reģioniem apmācību semināru formā. Šādu formātu izvēlējāmies, lai gaisotne būtu brīva un dalībnieki varētu diskutēt par dzirdēto un tā iespējamo ieviešanu savos muzejos. Uz semināriem tika aicināti visi Latvijas Muzeju biedrības biedri (120 muzeju darbinieki), jo biedrība projektā bija sadarbības partneris. Esam viņiem pateicīgi par lielisko sadarbību! Kurš gan cits, ja ne biedrība labāk pārzin savus biedrus.

Visiem muzejiem tika izsūtīti e-pasti ar uzaicinājumu un semināru. Katrs saņēma arī semināra tēmu izklāstu un iepazīstinās ar lektoru sastāvu. Esam pateicīgi visiem lektoriem par kvalitatīvo darbu semināru gatavošanā un tēmu izklāstā. Paldies Inesei Immurei, Ilgai Grīntālei, Svetlanai Sproģei un Sarmai Freibergai!

Seminārs notika visas dienas garumā, jo vienas lekcijas garums bija 1,5 stunda, kopā dienā bija 4 lekcijas:

  1. Lekcija – pieejamības jautājumi cilvēkiem ar kustību traucējumiem;
  2. Lekcija – pieejamības jautājumi cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem;
  3. Lekcija – pieejamības jautājumi cilvēkiem ar GRT;
  4. Lekcija – pieejamības jautājumi cilvēkiem ar redzes traucējumiem.

Semināru dalībnieki bija ļoti ieinteresēti tēmu aktualizēšanā un pēc semināru noklausīšanās un diskusijām, bija ļoti motivēti turpināt un sākt darbu pieejamības nodrošināšanās savos muzejos. Katrs semināra dalībnieks saņēma individuālu paketi ar tēmu vadlīnijām. Tās tika elektroniski nosūtītas arī Latvijas Muzeju biedrībai, lai būtu pieejamas arī tiem, kuri nepaguva apmeklēt seminārus.

Galvenā atziņa, ko visi klausītāji ieguva – ne vienmēr vajadzīgi lieli finanšu ieguldījumi, bet bieži vairāk zināšanas muzeju darbiniekiem. Arī vides pieejamības jautājumos ir iespējami dažādi risinājumi, kas var atvieglot situāciju, ja vien zina, ko tieši vajag. Pēc semināra visi klausītāji atzina, ka ieguvuši ļoti vērtīgas zināšanas.

Dažas atsauksmes:

Seminārs bija ļoti vērtīgs. Ikdienā mēs pat neaizdomājamies, ka cilvēkiem ar īpašām vajadzībām ir ļoti svarīgi, lai mēs paskatītos no viņu redzes un sajūtas punkta. Mēs to visu uztvērām virspusēji, ievērojot ieteiktās rekomendācijas par šo cilvēku kultūras iestāžu pieejamību. Bet uz visu jāskatās daudz, daudz pamatīgāk un dziļāk, lai mēs komunicētu un dotu iespēju apmeklēt kultūras iestādes, dodot pēc iespējas vairāk informācijas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

/Staiceles Lībiešu muzeja vadītāja/

Visvērtīgākie bija praktiskie ieteikumi, kurus ievērot, lai nodrošinātu pēc iespējas kvalitatīvāku informācijas un pozitīvas muzeja apmeklējuma pieredzes sniegšanas veidu cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. + dažādas adreses, kur iegūt papildus informāciju.
Lai arī par vides pieejamību cilvēkiem ar kustību traucējumiem ir daudz runāts, vērtīgs būs informācijas apkopojums izdales materiālos – visas svarīgākās norādes vienuviet.”
Nebiju iepriekš dzirdējusi par īpašo komentāru veidu, ko izmantot stāstot par ekspozīciju neredzīgajiem.

/Kuldīgas novada muzejs/

Jāmaina stereotipi par daudzām lietām.

/E.Veidenbauma memoriālais muzejs/

finalfoto

Fotoieskats apmācībās: ŠEIT
kulturelpa

Pievieno komentāru
  1. Send