Mūsu neredzīgie jaunieši muzicē Igaunijā kopā ar pianisti Agnesi Egliņu

Mūsu neredzīgie jaunieši muzicē Igaunijā kopā ar pianisti Agnesi Egliņu

Ar vieskoncertiem Igaunijā – Tallinā un Vīlandē 4. un 5.augustā uzstājās mūsu fonda atbalstītāja mūzikā – pianiste Agnese Egliņa un mūsu jaunie mūziķi. Jaunieši un Agnese Egliņa turp devās pēc Fonda Nāc līdzās! aicinājuma, lai uzstātos kopā ar trim neredzīgajiem talantīgajiem jauniešiem – fonda apvienības “Radošie partneri” biedriem – flautisti Maiju Evu Fogeli, saksofonisti Līvu Paulu Paleju un akordeonistu Mihailu Oļehovu. Kopā ar viņiem muzicēja arī mūsu draugs mūziķis – kontrabasists Aivars Meijers. Aivars ne tikai muzicēja kopā, bet vienlaikus bija arī Mishas asistents, palīdzēja viņam daudzās sadzīves situācijās. Bet uz skatuves mēs visi dalījām lomas, kad kuram jāpalīdz ar uznākšanu, noiešanu, krēslu nolikšanu.

Fonda vadītāja Sarma Freiberga bija arī koncertu vadītāja un pastāstīja par fonda atbalstu cilvēku ar īpašām vajadzībām spēju attīstībā un viņu talantu popularizēšanu, lai tādējādi mazinātu stereotipus un aizspriedumus par viņiem.

Tallinā koncerts notika Sv. Jāņa baznīcā, kas atrodas pašā Tallinas centrā. Uz to bija ieradušies gana daudz ļaužu – gan Fonda Nāc līdzās! igauņu draugi no NVO Vaimupuu, gan senais sadarbības partneris Melis Luks (gleznotājs, kurš glezno ar kāju pirkstiem), kura izstādes esam vairākkārt organizējuši Latvijā, gan Agneses Egliņas bijušie sadarbības partneri. Koncertu apmeklēja arī Latvijas vēstniece Igaunijā Kristīne Našeniece. Viņa koncertu novērtēja ļoti atzinīgiem vārdiem, citējot vācu rakstnieku Gēti, kas, vēstnieces prāt, vislabāk raksturoja koncertu: “Mūsu vēlmes ir priekšnoteikums par mūsos esošajām spējām, mūsu vēlmes ir priekšteči tam, ko kādu dienu mēs varēsim paveikt.

Savukārt Sarma Freiberga koncertā vērojusi, kā klausītāji sekojuši līdzi izjustajiem atskaņojumiem. Klausītāji sekoja līdzi reizēm pat aizturot elpu. Un kā nu ne, ja programmā bija iekļauti tādi latviešu autoru skaistākie darbi kā Jāņa Mediņa “Ziedu svētki”, ko tik romantiski pasniedza Agnese vai “Rapsodija flautai un klavierēm” kurā tik skaisti ieskanas latvietu tautas melodijas. Nemaz nerunājot par Pētera Vaska “Ainava ar putniem”, ko fantastiski izpildīja Maija, uzburot īstu putnu pasauli klausītājiem. Un Jurija Peškova “Nostaļģija akordeonam un klavierēm” Mišas un Agneses izpildījumā katram lika sajust saldu smeldzi dvēselē. Un tad jau pasaules grandi – Joseph Edouard Barat “Elēģija” Līvas izpildījumā ļāva pasapņot par kaut ko romantisku, Astor Piazzolla “Libertango” vienkārši aizrāva tango ritmos ikvienu klātesošo. Un tā varētu vēl un vēl stāstīt par koncerta skaņdarbiem un mūsu talantīgajiem izpildītājiem, bet vislabāk tos dzirdēt pašiem.

Otrais koncerts notika skaistajā Igaunijas mazpilsētā, kura nes Vīlandes vārdu. Jāatzīmē, ka Nāc līdzās! koris tur jau pabija rudenī, gan toreiz bez koncerta. Šoreiz koncerta vieta bija Sv. Paulusa baznīcā. Pēc šī koncerta dalībniekiem bija iespēja arī nedaudz ielūkoties Igaunijas festivālā cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, kas šai dienā notika pilsētas estrādē. Uz to bija sabraukuši dalībnieki no visas valsts. Tajā dalībnieki varēja baudīt brīvo atmosfēru, kas igauņiem raksturīga arī viņu lielajos Dziesmu un deju svētkos. Mūsējie varēja pat izmēģināt dažādus dejas soļus kopā ar citiem festivāla dalībniekiem. Par to bija īpašs prieks, jo neredzīgiem cilvēkiem dejot sanāk ne pārāk bieži.

Abos koncertos publikas atsaucība bija ļoti, ļoti atbalstoša, par ko liecināja skaļie aplausi. Daudzi klausītāji pēc koncertiem vēlējās zināt, kā neredzīgie jaunieši spēj iemācīties tik sarežģītus un garus skaņdarbus, jo nošu rakstiem līdzi sekot viņi nevar redzes trūkuma dēļ. Tad nu nācās stāstīt, ka faktiski skaņdarbus visi apgūst no galvas. Miša gan papildus izmanto Braila notis, jo Prāgā, kur viņš tagad mācās, tās ir pieejamas.

Pianiste Agnese Egliņa koncertu noslēgumā atzina: “Muzicēt kopā ar tik talantīgiem jauniešiem ir liela laime.

Fonds Nāc līdzās! šo projektu varēja īstenot pateicoties gan Latvijas vēstniecības Igaunijā atbalstam, gan viesnīcas Radisson Blu Olimpija atbalstam, gan pateicoties savu draugu – Igaunijas cilvēku ar īpašām vajadzībām organizācijai Vaimupuu, gan personīgi Janekam Muru un Lindai Luhsei! Šāda koncertceļojuma izmaksas būtu ļoti lielas – apmēram 4000 EUR. Bet mums ir labi draugi un atbalstītāji, tādēļ mēs sedzām tikai daļu no tām.

Bet vislielākais un sirsnīgākais paldies mūsu Agnesei Egliņai, kurā nežēlo savu dārgo laiku, lai muzicētu kopā uz vienas skatuves ar jauniešiem ar īpašām vajadzībām!

Foto no Igaunijas koncertiem skatāmi ŠEIT.

Koncertu producente
Sarma Freiberga

359537255_834997144638054_6827652782922224748_n


Igauņu kolēģu preses relīze

Press release: Vaimupuu presents: Extraordinary concerts of Latvian performers on 4th and 5th of August – free of charge!

Vaimupuu MTÜ is pleased to announce that the young musicians of Nāc līdzās!, a Latvian organisation for people with special needs, is visiting Estonia once again – this time together with professional Latvian musicians. The concerts will take place on 4 August at 18:00 in St. John’s Church in Tallinn and on 5 August at 12:00 in St. Paul’s Church in Viljandi and are free of charge.

Foundation Nāc līdzās! (‘Come along!’) is a Latvian cultural organisation for people with special needs. It has been operating since 1998 and was created in order to provide children and young people with special needs an opportunity to perform. The founder and head of the foundation is Sarma Freiberga, who will also be performing.

In Latvia, annual festivals organised by Nāc līdzās! are well known and have hundreds of performers. Nāc līdzās! has also been a launching pad and given performance opportunities to especially talented musicians and singers. They have formed various groups at professional level – last September, Vaimupuu had the honour of organising two concerts in Tallinn, where the youth choir of Nāc līdzās! sang Latvian choral music.

This year, young visually impaired and academically educated musicians Maija Fogele (flute), Liva Paula Paleja (saxophone) and Mihail Olehov (accordion) will visit Estonia. Maija and Liva Paula are already known to Estonian audiences: we enjoyed their instrumental performances last year as well, when they performed in Estonia as members of a singing choir. Mihail studies at the Music Academy of Prague and his busy schedule is the reason why the concerts take place in the summer.

This summer, well-known Latvian professional musicians Agnese Egliņa (piano) and Aivars Meijers (double bass) have joined the musicians of Nāc līdzās!. Agnese Egliņa is an internationally awarded pianist who has performed in Estonia before (including the Mustjala festival in Kuressaare and the opening concert of the Castle Music of the Art Museum of Estonia) and has been closely cooperating with the young musicians of Nāc līdzās! in recent years. Aivars Meijers has played in the Liepaja Symphony Orchestra for 20 years and taught children at the Liepaja Music School. Now he is a freelancer and participates in many different projects.

Musical works from Latvian and international composers (Peškov, Mediņš, Vasks, Barat, Piazolla, etc.) will be performed at the concerts in Tallinn and Viljandi,.

The concert was organised by Vaimupuu MTÜ and supported by the Embassy of Latvia in Estonia.

You are invited to the concerts:

on 4 August at 18:00 in St. John’s Church in Tallinn and

on 5 August at 12:00 in St. Paul’s Church in Viljandi.

Pievieno komentāru
  1. Send