Atklāta izstāde «AUTSAIDERU MĀKSLA»

Atklāta izstāde «AUTSAIDERU MĀKSLA»

No 24.novembra – 30.decembrim LNB Konferenču centra vestibilā skatāma bagātīga radošo veikumu ekspozīcija – izstāde AUTSAIDERU MĀKSLA. Šāda veida izstāde Latvijā notiek pirmo reizi.

Fonds Nāc līdzās! 2020.gada rudenī aicināja cilvēkus ar īpašām vajadzībām – gan fiziskiem, gan mentāliem, funkcionāliem traucējumiem, piedalīties projektā “Autsaideru māksla”. Projekta mērķis ir atklāt jaunus, reizēm pie sevis klusībā paslēptus, radošus darbus. Vēlējāmies dot darbu autoriem iespēju kļūt publiski redzamiem ar saviem darbiem un saņemt sabiedrības atzinību par viņu veikumu. Ļoti gribējās iepazīstināt sabiedrību ar talantīgiem cilvēkiem, kas dzīvo un savu ikdienu vada valsts sociālās aprūpes centros jeb institūcijās. Daudzi no viņiem ļoti reti viesojas ārpasaulē, un tieši tādēļ jo vairāk gribējās, lai sabiedrība, kas savukārt neviesojas centros, iepazītu tuvāk šos talantīgos ļaudis. Un lai Latvijas sabiedrība pirmo reizi ieraudzītu autsaideru mākslu publiskā izstādē.

Izstādē skatāmi 51 dažādās tehnikās veidoti radošie darbi no visas Latvijas VSAC, kurus žūrijas komisija 5 cilvēku sastāvā atlasīja no iesūtītajiem 189 darbiem. Arī autoru vecums ir ļoti plašā diapozonā – jaunākajam māksliniekam ir 15 gadi, bet vecākajam – 88!

Pēc klātienes izstādes visi iesūtītie darbi tiks parādīti publikai digitālā veidolā, arī veidojot izstādi e-vidē. Izstādi iekārtoja māksliniece scenogrāfiste Austra Hauks.

Darbu vērtēšanā strādāja žūrijas komisija 5 cilvēku sastāvā. Fonds pieaicināja talantīgās jaunās mākslinieces – Elīnu Brasliņu, Austru Hauks, Viviannu Mariu Stanislavsku un fonda valdes locekli Marta Bieriņu un valdes priekšsēdētāju un izstādes idejas autori Sarmu Freibergu.

Uzsākot šo projektu, Sarmai bija bailes, vai vispār kāds atsauksies? Jo vairāk bailes pastiprinājās, kad rudenī pieauga spēkā Covid-19 pandēmija, kas ļoti smagi skāra tieši VSAC. Darbu apgrūtināja tas, ka nevarēja klātienē aizbraukt uz centriem, lai vairāk pastāstītu par ideju un klātienē satiktos ar cilvēkiem, tā vietā bija tikai digitāla komunikācija. Tika dots iesūtīšanas laika pagarinājums. Cerību stars tomēr pavasarī uzspīdēja, darbi sāka ienākt viens pēc otra. Tad bija skaidrs, ka ideja piedzīvos realizāciju. Šiem cilvēkiem ir vajadzība parādīt savus darbus citiem.

Darbi tiešām ir dažādi. No mākslinieciski atraktīviem, līdz pavisam primitīviem, bet emocionāli ne mazāk ekspresīviem. Vairākos darbos var saskatīt autoru iekšējo trauksmi, lielas emocijas, viņu sapņus pēc savām mājām.

Liels paldies centru darbiniekiem, kas šajā sarežģītajā situācijā atsaucās un palīdzēja ar darbu skenēšanu, fotografēšanu un atsūtīšanu! Paldies skolotājiem, kas strādā un māca iepazīt mākslas pasauli aprūpes centros! Tas noteikti ir ļoti svarīgi centru klientiem, lai viņu pasaule būtu krāsaināka un piepildītāka.

Izstādes prezentācija notiks LNB 30.novembrī plkst. 14.00. Uz to ieradīsies arī daļa no autoriem.
260206982_263374432432184_3116934765376794241_n260491573_431044881921077_2969877416833361511_n

Komentāri

  1. Ilze

    Tas ir ļoti vērtīgi! Paldies par šādu iespēju! Jāiet skatīties, ļoti interesanti!🙏🏻❤️

Pievieno komentāru
  1. Send