Kas pēc būtības ir Nāc līdzās! Lielkoncerts
5.aprīlī VEF Kultūras pilī notika Integratīvā mākslas festivāla Nāc līdzās! Lielkoncerts. Tas atjaunotajā kultūras pilī bija jo krāšņš, pateicoties kultūras pils jaunajām tehniskajām iespējām un personāla atsaucībai. Krāsains tas bija arī pašu dalībnieku dēļ – uz skatuves kāpa ap 350 lielu un mazu māksliniecisko pramju rādītāju gan dziesmās, gan dejās, gan kustību teātros, gan dzejā. Gandrīz visi no viņiem bija bērni un jaunieši ar īpašām vajadzībām no dažādām Latvijas pusēm – no Daugavpils, Valmieras, Liepājas, Kuldīgas, Aizputes un citām vietām, un, protams, pašas Rīgas. Aizskatuvē īkšķus turēja viņu skolotāji, vecāki un atbalstītāji.
Kas tad īsti ir Nāc līdzās! Lielkoncerts?
Pirmkārt, kas ir mērķtiecīga un neatlaidīga darba rezultāts gan no pašu dalībnieku puses, gan viņu pedagogiem un vecākiem.
Tas prasa izdarīt vairāk nekā apmaksātā darba slodze no pedagogiem. Bet tas arī apliecina, dod gandarījumu par sasniegto rezultātu attiecīgā bērna/jaunieša attīstības līmenim labāko iespējamo. Tas apliecina skolotājam, ka viņam ir pedagoga talants, darbaspējas un mērķtiecība apliecināties savā profesijā. Šie ir labākie no labākajiem pedagogiem Latvijas speciālajās izglītības iestādēs, jo viņi strādā radoši.
Tas prasa daudz papildus darbu arī no bērnu/jauniešu puses. Bet talantīgs pedagogs prot bērnus aizraut. Bērni iepazīst atziņu, ka darbs jādara regulāri, jātiecas uz mērķi, mācās sevi disciplinēt, pārvarēt slinkumu, kas šad tad noteikti piezogas, un, galvenais, iemācās uzdrošināties. Lai uzkāptu uz lielās skatuves ir vajadzīga drosme un spēja koncentrēties, saņemties. Ne katram tas uzreiz pa spēkam. Tādēļ labi, ka pirmo reizi to var izmēģināt reģionālajos festivālos. Un tad veras Rīgas Lielkoncerta priekškars, iemirdzas prožektoru stari un atdzīvojas skatuves maģija! Un mēs – skatītāji varam baudīt priekšnesumu!
Taču vēlos uzsvērt, ka priekšnesums ir mirkļa baudījums, tā teikt, tūlītējs labums, ko gūst gan pats izpildītājs, gan tā skatītājs/klausītājs. Un par to mēs viņi esam priecīgi un saņēmuši gandarījumu. Bet šī ir tikai aisberga redzamā daļiņa. Lielākais ieguvums šī procesa gaitā ir gūtais ilgtermiņa labums. Tās prasmes, ko bērns attīsta strādājot pie priekšnesuma sagatavošanas – māksla sastrādāties ar saviem grupas biedriem, neatlaidība rezultāta sasniegšanā – regulāras praktizēšanās, komunikāciju prasmju attīstīšana un galu galā sevis prezentēšana, jo uzstāšanās jau ir tieši tas, bērniem pieaugot, būs noderīgas visā viņu turpmākajā dzīvē. Tieši šis aspekts ir lielākais ieguvums no Nāc līdzās! daudzgadīgās darbības bērnu un jauniešu iekļaušanai sabiedrībā. Mēs, aktivizējot mākslineiciskās prakses, šajā procesā paralēli attīstām tās iemaņas un īpašības, kas bērniem un jauniešiem būs nepieciešamas patstāvīgajā dzīvē.
Pēdējos 4 gadus esam iesaistījuši Nāc līdzās! reģionu koncertos kā skatītājus arī vispārizglītojošo skolu skolēnus, lai tādējādi veicinātu šo dažādo bērnu un jauniešu labāku iepazīšanu, rādot viņu māksliniecisko varēšanu. Arī šogad vecāko klašu skolēni raksta domrakstus par tēmu “Tilti, kas vieno, un sienas, kas šķir”.
Tā festivāls Nāc līdzās! ved jauniešus soli pa solim tuvāk vienu otram.
Bildes no Lielkoncerta – 1.daļa un 2.daļa
Sarma Freiberga
Nāc līdzās! festivāla veidotāja 22 gadus